Biserica Schitului Icoana Nouă

Publicat

În anul 1991, egumenul schitului, protosinghelul Andrei Pascaru, a construit un nou corp de chilii, iar între anii 1994-2001, biserica cea mare a schitului. Biserica cu hramul Schimbarea la Față, ca și paraclisul cel dintâi, a fost construită din caramidă și placată cu piatră la exterior, iar între 2000-2005 ea a fost împodobită cu pictură în frescă de către pictorul Ciuhureanu Tudorel.

În anul 2005, odata cu sărbătorirea hramului bisericii, aceasta a fost sfințită de către mitropolitul de atunci, actualul Patriarh al Bisericii Ortodoxe Romane, Preafericitul Parinte Daniel.

Citește alte articole despre: